Објавено на

Инфлуенсери, време е за книга!

Драги верни љубители на книгата. Оваа статија е за најстрасните и најенергичните читатели што поттикнуваат и мотивираат други луѓе да читаат книги. Доколку си инспиративна личност и љубител на книга те охрабруваме да ја пополниш пристапницата подолу и да добиеш бесплатно книга, во замена за твоето искрено мислење за конкретната книга.

Кои се условите да ја добијам бесплатно, книгата што е препорачана за промоција?

Во зависност од тоа на која социјална мрежа си најактивна/ен, условите се различни. Најважното од сè е да си вистинска/и обожавател/ка на пишаниот збор. Подолу за секоја од социјалните мрежи:

  • Инстаграмер или Букстаграмер: Потребно е да имаш над 1500 следбеници на твојот профил и да имаш претходно споделувано слики или видеа од книги (не е важно од која издавачка куќа)
  • Фејсбук: Да си активна/ен член на книжевните групи Размена на книги и Моја библиотека и таму да пишуваш редовно рецензии.
  • Јутјубер: Да правиш видео рецензии за книги. Овде, не е важен бројот на следбеници.
  • Твитерџија: Да имаш повеќе од 3000 следбеници и да споделиш линк од рецензијата на некој твој блог.
  • Колумнисти, Блогери: Да пишуваш колумни на некој веб портал, списание, весник или во печатено издание.
  • Goodreads рецензии: Многу ни е важна оваа платформа за промовирање на книги. Таму има милиони љубители на книги, и целната група би била силно погодена, доколку пишуваш рецензија на оваа платформа. Затоа, бројот на пријатели или следбеници на оваа платформа не е важен.
  • Тиктокер: Повеќе од 3000 следбеници.

Дали можам да ја добијам која книга сакам?

Не. Ние имаме избор на книги на одреден период што сакаме да се промовираат. Но, те охрабруваме да ни ја препорачаш книгата што ти искрено мислиш дека треба повеќе да ја промовираме. Пиши ни на info@batapress.mk или на нашите фан страници на социјалните мрежи.

Дали сите што ќе ги исполнат условите добиваат книга?

Не. Прво ќе ја разгледаме пристапницата и доколку сметаме дека твојот профил е соодветен за промовирање на нашите книги, ќе ти испратиме книга на твојата адреса.

Дали во замена за мојата рецензија, слика или видео ќе добијам пари?

За жал, не. Ние можеме да ти ја испратиме книгата и многу би сакале да го слушнеме твоето искрено мислење за книгата. Сакаме да го избегнеме пристрасното оценување на книгите. Поради тоа, единственото нешто што ќе го добиеш е книгата, што ќе ја промовираш, во замена за твоето искрено мислење. Дали е доволно фер?! 😀

Дали може да напишам негативна критика, доколку не ми се допадне книгата?

Да! Апсолутно. И негативните критики се добредојдени. Секако, доколку се искрени и конструктивни.

Моментално можеш да побараш некоја следниве книги:

ПРИЈАВА

Објавено на

Саем на книгата 2021

Драги наши верни читатели,

Оваа година беше многу неизвесна, и за жал, токму во овие денови го доживуваме пикот на злото наречено Ковид 19. Но, ние како и претходната година решивме да учествуваме на саемот на книгата во безбедни услови, на отоворено пред салата „Борис Трајковски“ на паркингот некаде во близина на аквапаркот. Според информациите што ги добивме од организаторите, на саемот ќе се влегува со сертификати, исто како што важи и за затворените трговски центри и други организирани настани.

Информации во врска со саемот:

Одржувањето на саемот е од 08-14.09.2021 година (среда-вторник).

Работното време за посетители е од 10:00-21:00 часот во периодот од 8-11.09.2021 (среда-сабота)
Работното време за посетители е од 10:00-20:00 часот во периодот од 12-13.09.2021 (недела-понеделник)
Работното време на ден 14.09.2021 (вторник) е до 17:00 часот

Нејсе, она што е важно е дека и оваа година имаме богата понуда на исклучително квалитени и популарни книги. Веројатно ова е годината во која имаме најбогата понуда на нови наслови. Иако не успеавме да подготвиме некаков каталог со книги, поради други неодложни обврски што ги имавме во овој период, најважно е дека сепак книгите се достапни на нашиот сајт и се со истата цена како и на штандот. Целата понуда можете да ја погледнете овде https://batapress.mk/shop/

На нашиот сајт можете да нарачате, со картичка, во готово или со уплатница во банка. Постапката трае помалку од три минути и не е неопходно да креирате профил или нешто такво. Едноставно на една страница ги внесувате личните податоци и податоците за достава, а на другата страница, доколку плаќате со картичка, ги внесувате податоците од вашата картичка.
Несомнено, оваа година два наслови го привлекоа вниманието на повеќето наши читатели, тоа се „Птиците умираат пеејќи“ и книгата во претпрцодажба „Исповед“. Двете се обемни книги со повеќе од 750 страници и со крајни напори успеавме да направиме некоја пристојна цена од 500 денари. Секако, тоа беше веднаш препознато од најстрасните читатели од книжевните групи „Размена на книги“, „Моја библиотека“ и „Книжевна терапија“ и експресно се нарачани исклучително голем број на примероци од овие два наслови. Бескрајно сме Ви благодарни.

Секако, не треба да се занемаруваат и останатите наслови 🙂

Оваа година имаме организирано четири промоции во Промотивниот центар:

Среда, 08.09

17.00 – 17.45   Промоција на книгите поддржани од Министерството за култура „Дописниот шах во Македонија“ од Љубомир Хаџи-Манев, „Василије Смилевски – живот и дело“ од д-р Владимир Величковски и „Антарес“ од Матеј Фенер.

Сабота, 11.09

14.00-14.45     Промоција на објавени дела и проект од Европската Унија од програмата „Креативна Европа“.

Недела, 12.09

13.00–13.45    Промоција на новиот роман „Равенка на стравот“ од младата авторка Верица Мукоска.

Понеделник, 13.09

16.00-16.45     Промоција на делото „Мечтите на хирургот“ од проф. д-р Ѓорѓе Зафировски

                

Ве очекуваме 🙂

                     

Подготвениот штанд на Бата прес 2021

    

Објавено на

Конкурс за промоција на македонски писатели во странство

books in black wooden book shelf

Драги писател(к)и, почнуваме соработка со други издавачки куќи од регионот за промовирање на македонски писатали. Доколку имате објавено книга и сакате да ја промовирате надвор од Макеоднија, ве охрабруваме да се пријавите на конкурсот подолу. Треба да знаете дека не е важно во која издавачка куќа е објавена вашата книга, туку дали вие ги поседувате авторските права за преведување на други јазици и се согласувате да бидете промовирани на меѓународна мрежа што сè уште е во подготовка. На оваа мрежа ќе бидат присутни многу професионалци од светот на издаваштвото од секаде во светот. Се работи за проект што е во подготовка и за кој е многу рано да се откриваат детали.Така што, доколку сакате вашиот ракопис да патува низ светот ве молиме пополнете ги полињата подолу:

Објавено на

Рецензија на Изабела Велковска за книгата „Почеток од соништата“

“Почеток од соништата”- Џенифер Пробст

“Прославувај ја секоја мала победа во животот. Никогаш не се знае кога ќе дојде следната.”

По враќањето во долината Хадсон, Итан Бишоп повеќе не е истата личност, како што беше некогаш. Како поранешен телохранител во Холивуд и падобранец на Специјалните сили има видено прилично голем број судири. Како последица на работата има неколку рани и лузни. Тие не само што му се наоѓаат насекаде по телото, туку ги носи и длабоко во душата.

“Секоја душа- и животинска и човечка- заслужува достоен живот.”
Миа Труш има фирма за односи со јавноста, “Стратешки ПР решенија”. Таа им помага на клиентите да управуваат со кариерата, така што им ги води страниците на социјалните мрежи, се занимава со вести и случувања.

“Нејзината дарба да ги открива измамниците и лажговците добро и послужи во злобниот свет на политиката, а истовремено ја уништи нејзината доверба во сопственото срце.”

Итан Бишоп е висок најмалку метар и деведесет и пет. Црвеникаво кафената коса му беше диво завиткана во локни над челото и му го допираше вратот. Имаше впечатлива брада, подолга од вообичаената. Неговите очи беа бледо студено сини со продорен интензивен поглед.

“Ако можеш да постигнеш да можам да бидам избран, можеби можеш да поправиш дел од минатото.”

Миа Труш има убави златести очи и коса со боја на мед, со шик фризура, со коси шишки. Телото и беше премногу тенко, веројатно поради гладување. Нејзината бледа, беспрекорна кожа беше заштитена со скапа крема за сончање.

“Понекогаш минатото ме заробува и тешко ми е да верувам на сопствената интуиција.”

Кло Лејк има деветнаесет години. Таа има виолетова коса, пирс на носот и прстен на веѓата. Нејзините очи беа длабоки и сини. На левата рака имаше тетоважа од череп. Поради вандализирање на автомобилот на својот професор ќе заврши на суд. Ќе и биде изречена казна, каде ќе треба да работи на локалната фарма за
спасување на коњи.

“Животните, ако им се дозволи тоа, помагаат при заздравување на раните.”

Миа Труш е задолжена да ја придружува Кло на локалната фарма. Строго деловната и темпераментна, Миа веднаш влегува во судир со мрачниот “коњушар” Итан. Нејзе буквално се и е иритантно кај него. Помина долго време откако имаше некој маж во нејзиниот живот. Беше навикната на пристојни мажи, во скроени одела по мерка, кои мирисаа на скап мошус од шишенца и даваа чувство на ветување кое никогаш не би го одржале.

“Единствена причина што си опкружен со коњи е тоа што не знаеш како треба со луѓето.”

Како што поминува летото и температурите растат. Итан и Миа откриваат колку многу работи имаат заеднички: грижливо чувано минато, неконтролирана страст и копнеж за нешто повеќе, што би можело да ги исцели двете скршени срца.

Дали нивното минато ќе ја загрози кревката прилика за потполно нова иднина? Дали летото и престојот на фармата ќе ги промени нивните животи засекогаш, останува да откриете самите вие.

“А не знаеше дали љубовта ќе биде доволна за секој од нив.”

Објавено на

Бараме продавач/ка на книги во Куманово

Бараме продавач/ка на книги за настан што ќе се одржи во Куманово од 01-04 јули во Куманово пред Домот на културата. Ќе се работи под дебела сенка, како што можете да видите на сликата. Не мора да носите млеко за сончање😃

– Работно време: Прва смена (10:00-15:30)Втора смена (15:30-21:00)Возможен е и целодневен ангажман. На втори јули ќе има концерт и ќе се работи со скратено работно време, од 10:00 до 16:00.- Ова хонорарен ангажман и се однесува само за овие конкретни денови и работни часови. – Висината на хонорарот е 100 денари од час. Доколку сме задоволни од прометот, има можност и за бонус 🙂Потребни квалификации:- да си членка на книжевната група „Размена на книги“- да си членка на книжевната група „Моја библиотека“

Активните членки на овие две групи имаат предност 😃

Објавено на

Рецензија за „Волшебницата од долниот кат“ на Симона Ангелоска

Би можеле да замислите летен распуст, а надвор по цел ден истура дожд? Единствено друштво ви е телевизорот, а мама скоро секој ден нарачува пица за ручек? – Звучи можеби совршено, но со време и пицата и телевизорот здосадуваат.
Тоа и се случува и на Маја. Проблемите кои се надвиснуваат над нејзиното семејство (а и времето), ја проморуваат да го поминува секој ден пред телевизор, што и не е така лошо според неа ( може да си ги гледа омилените емисии и да ги повторува омилените реплики).
Тоа што Маја ќе го доживее како вистинска неправда и кошмар е тоа што нејзините родители ќе одлучат да ја пратат на летен распуст кај Бабуле, прастарата бабичка која ја изгледала нејзината мајка. Бабуле живее на село, во една стара зграда, со изгребани и потскршени чаши и телевизор кој е црно-бел. Разочарана и лута Маја е решена да ги моли родителите да ја спасат од ова страшно здодевно место, се додека црниот мачор на Бабуле не и се насмевне…


Ако барате книга за одличен почеток на летниот распуст, тогаш ви ја препорачувам “Волшебницата од долниот кат”. Бегство од екраните и целосно препуштање на имагинацијата е тоа што авторот Марчин Шчигелски им го порачува на децата. Оваа современа бајка за деца е превозбудлива и се чита во еден здив.
.
Им благодариме на @bata_press_knigi за укажаната можност да ја прочитаме оваа книга.
.
Сите ставови во постот се лично мои.

Објавено на

Бараме продавач/ка на книги

Бараме продавач/ка на книги за настан што ќе се одржи во Рамстор од 02-06 јуни и во Битола на плоштадот „Магнолија“ од 10-13 јуни.

– Работно време во Рамстор: Прва смена (10:00-16:00) Втора смена (16:00-22:00) Возможен е и целодневен ангажман. Има веројатност крајното работно време да биде до 21:00, со што би се намалило работното време соодветно по 30 минути во секоја смена.

– Работно време во Битола, плоштад „Магнолија“: Прва смена (10:00-15:30) Втора смена (15:30-21:00) Возможен е и целодневен ангажман. – Ова хонорарен ангажман и се однесува само за овие конкретни денови и работни часови.

– Висината на хонорарот е 100 денари од час за двата града. Доколку сме задоволни од прометот, има можност и за бонус 🙂 Потребни квалификации: – да си членка на книжевната група „Размена на книги“ – да си членка на книжевната група „Моја библиотека“ Активните членки на овие две групи имаат предност 😀

Објавено на

„Моментот е она за што вреди да се живее. Не сеќавањето.“ – рецензија на Билјана Мартиновска за „Единственото сеќавање на Флора Бенкс“

„Единственото сеќавање на Флора Бенкс“ Емили Бар

Моментот е она за што вреди да се живее. Не сеќавањето. Но, за девојка од седумнаесет години, која штотуку почнала да живее, вреди се`-и минатото и сегашноста, затоа што врз нив ја гради својата иднина.Толку длабоко ме трогна приказната за Флора Бенкс, раскажана на еден сосема нов-за мене, стил на раскажување, но исто така и неверојатно возбудлив и привлечен, што не можев да ја оставам ни за миг.Ги вртев страниците во исчекување, надевајќи се дека е тоа само еден лош сон. Дека не е возможно тоа навистина да и` се случува на една толку прекрасна девојка, која изгледа боженствено и која го плени секого кого ќе го запознае. Дишете заедно со неа, се обидувате да и` го втиснете секое сеќавање кое со напор сака да го оживее, а не успевате. Дијагнозата-Антероградна амнезија, сама по себе звучи застрашувачки, па уште кога ќе се додаде на тоа и самата причина поради која таа се појавила како последица, тогаш навистина не можете да сте рамнодушни.Ама за љубовта не постои дијагноза. Ниту лек. Иако љубовта е таа која има моќ да излечи многу поставени дијагнози, да залечи рането срце, да не` издигне и кога се изгубени сите надежи и да не вивне во височините. Еден бакнеж може да промени се`. И Флора „се држи“ за таквото сеќавање како последен спас, како нешто најсвето во нејзините мисли. Нешто што и` ја враќа надежта, храброста и вербата во себе. Таа се сеќава за прв пат на нешто што се случило и сеќавањето е толку свежо, толку живо, што таа постојано и постојано му се навраќа. Восхитена е од способноста да се сеќава, да памти што доживеала и да ги оживува таквите слики во главата. Токму тој бакнеж во нејзиното сеќавање ја тера да го направи невозможното. Она за кое никој не верува дека е способна да го направи, зашто над неа постојано бдеат нејзините родители, будно демнејќи го секое нејзино движење, секоја постапка. Флора конечно е храбра да направи нешто со себе, со својот живот и да излезе од сигурносната зона. А таму, надвор, ја очекуваат илјадници изненадувања, но и фасцинантни вистини со кои се соочува самата, без ничија помош. Нејзините раце се испишани со имиња и локации, работи коишто не смее да ги заборави, но ги заборава. Само не смее да заборави да биде храбра. Храбра е. И исплашена исто така.Ќе го најде ли човекот по кој е тргната? Вистина ли е сето она на што таа се сеќава или е само дел од нејзината илузија? Тежок е ударот на реалноста кој таа го доживува, но кај Флора таквиот удар значи многу повеќе од само освестување. Кај Флора значи созревање, земање на животот во свои раце. Откривањето на целата вистина за Флора е она што ќе ве остави со подотворена уста и со неверување ќе го читате. Во тој миг, сигурна сум дека ќе си поставите илјадници прашања на кои нема да можете веднаш да им најдете одговор, а она кое ќе остане да ечи во вашите уши е следново: до каде е подготвена да оди мајката за да го заштити своето дете?Понекогаш најголемиот подарок што можеме да им го дадеме на нашите деца е слободата на размислување и дејствување. Таквата слобода може да ги направи свои, да им ја изгради личноста без наметнувања и стеги од родителите, оставајќи ги да постапуваат според своето срце и совест. Таквиот подарок е скапоцен. Флора Бенкс ќе ви го докаже тоа.

Објавено на

Рецензија за „Вон жариштето“ на Викторија Јорданоска

Книга која изобилува со незаборавни и впечатливи слики кои остануваат со нас поради нивната живописност. Иако можеби е одраз на едно далечно минато, за миг ги доживеав многу блиски децата и возрасните од приказната, посакувајќи истата никогаш да не заврши. Преку младата Јоланда е претставен гласот на жените и девојчињата за време на војната која ја водат во домовите, решавајќи ги секојдневните проблеми и неправди. Тие истовремено се победници и губитници кои ги чувствуваат последиците од конфликтот, иако во реалноста се секогаш далеку од предниот фронт, односно од военото жариште. Од друга страна се мажите и младите момчиња, како братот на Јоле на кого војната му е во прв план а семејството секогаш во втор.

Ова е приказна за една фамилија раскажана од едно младо,  весело девојче Јоланда, која е испреплетена со психолошки елементи и е одличен избор за секој читател. Приказна во која се испреплетени суровата реалност на војната, храброста, бруталноста, семејните односи и вредности, загубата и љубовта. Роман кој е врвно дело на познатата италијанска авторка Кјара Карминати, со одлична нарација заснована на дневници, сведоштва, извештаи и документи, преку кои во сегашниот свет во кој живееме ни го доловува далечното минато и суровоста на војната.

Викторија Јорданоска

Објавено на

Книга на неделата: „Градот и градот“ од Чајна Миевил

Од 03.05 до 09.05, можете да ја нарачате книгата „Градот и градот“ од британскиот писател Чајна Миевил. Според книгата е снимена и истоимента серија на BBC. Во прилог, погледнете го видео трејлерот од серијата.

Она што е интересно е за оваа приказна е што градовите каде што се одвива дејствието потсетува на типичен град од Балканот како Скопје и Сараево, само што овие два града се измислени и не е јасно каде точно се наоѓаат, иако во еден момент во книгата се споменува и Скопје како дестинација од каде има директен лет со авион до Бесел. Ова е таква книга, што најверојатно немате прочитано ниедна слична на неа и претставува мешавина од трилер и „чудна фикција“, жанр на книги за кој Чајна Миевил се смета за еден од основоположниците на оваа категорија приказни. Инаку, ова и не е така чудно ако се земе предвид дека Чајна, има престојувано на овие простори. Во прилог едно од неговите интересни и уникатни интервјуа.

Во прилог, кратката содржина на книгата:

Кога во несекојдневниот, остарен град Бесел, некаде на периферијата на Европа, ќе го откријат телото на убиената жена, инспекторот Борлу од Единицата за екстремни злосторства смета дека тоа ќе биде рутински случај. Но како што истрагата напредува, доказите почнуваат да укажуваат на заговори што се многу почудни и повеќе погубни отколку што претпоставуваше. Набрзо истрагата станува преопасна и за него и за оние што му се важни и Борлу мора да ја премине границата каква што не постои никаде на друго место и да отпатува во една метропола на држава која е исто толку чудна колку и неговиот град.
„Одличен роман на тема полициски процес и прекрасна урбана фантастика, ова е основно четиво за љубителите на детективски и фантастичен роман.“
Booklist

„Кога духовното чедо на Филип К. Дик и Рејмонд Чандлер би го негувал Франц Кафка, делото што од тоа би настанало би потсетувало на романот Градот и градот од Миевил.“
Los Angeles Times

Според овој роман во Лондон е снимена популарната телевизиска серија под наслов The City and the City во продукција на BBC Two.

Кликнете на линкот и нарачајте ја книгата со 40% попуст:

Објавено на

Количинска акција

Драги читатели,

Од 07.05.2021 до 31.05.2021 имате можност да ги нарачате нашите книги во количинската акција. Поточно, книгите подолу можете да ги нарачате со 20% попуст, но доколку изберете две книги, автоматски пресметува дополнителен попуст од 20% (вкупно 40%), а доколку нарачате три или повеќе книги, автоматски се пресметува дополнителен попуст од 30% (вкупно 50%). Оваа акција важи за книгите подолу и важи само онлајн на нашата веб страница. Можно е да се нарача и преку социјалните мрежи преку порака, или да се јавите на нашиот телефонски број 076 636 082. Наслови во акцијата:

Време е за книга

ВРЕМЕ Е ЗА КНИГА!

#времеезакнига​ е проект за подигнување на свеста за вредонста на книгите со посебен акцент на младите читатели. Целта е што повеќе да читаат книги на кое било место, во кое било време и да ги оттргнат сите непотребни оправдувања за нечитање книги. Во проектот ќе бидат преведени 10 книги од различни европски автори од 10 европски земји. Проектот е поддржан од програмата на Европската Унија – Креативна Европа. Сепак, проектот има многу поширока димензија и целта е преку различни методи да се поттикнат младите да влезат во еден поинаков свет и да читаат и да го намалат времето поминато на различните дигитални уреди, особено на телефоните… или ако веќе мора да бидат приклучени на паметните телефони, да ги користат за паметни работи и да прават нешто што ќе им подобри расположението, ќе им ја подобри меморијата, ќе го збогатат речникот, ќе се забавуваат и ќе останат позитивни. Ние веруваме дека книгите се одлична можност за тоа, без разлика дали се чита преку печатена книга, е-читач или некој друг уред.