Некој ми го знае името

(2 коментари од читатели)

299.00 ден

Опис

Уште како мала, Амината ја киднапираа и ја качија на бродот со робови. Таа мора да ги слуша наредбите за да го сочува својот живот. А и што им преостанува на црнците качени на овој ужасен брод. Среде океан далеку од својот дом. Откако пристигнаа на копното, Амината ја продадоа на друг газда. Се раздели од момчето од соседното село со кое ги делеа нечовечните мигови на бродот. Ама и не е така важно. Она што сега е значајно е успешно да му служи на белиот Американец што сега ја поседува. Сепак Амината е непоколеблива и постојано ја следи желбата еден ден да се врати дома. Во Африка.

 Моментот кога повторно го сретнува Чакура, момчето од бродот, засекогаш ќе и го промени животот. Сега веќе пораснати, заедно ќе се борат да го променат светот. За време на нејзиното долго страдање, таа прави сè што може да се ослободи себеси и останатите од ропство. Притоа ги учи да читаат и тие да ги поучуваат другите, и да се спријателуваат со секој што може да им помогне, без разлика на бојата на кожата.

Инспиративна приказна за една силна жена, што ги доживува едни од најтешките услови за живот низ историјата. Вознемирувачки и длабок роман, напишан по вистинска приказна по кој е снимена познатата телевизиска серија, што под наслов „Книгата на црнците“ се прикажуваше на Нетфликс.

2 коментари Некој ми го знае името

  1. Daniela Spasojevikj Komnenova (verified owner)

  2. Магдалена Јаневска (verified owner)

    Книгата не ја добив уште, по грешка ми беше пратена Го сокрив мојот глас, на Фејсбук во чет ми кажаа ќе ми биде пратена после велигден а погрешената да ја задржам, и уште чекам да ми ја пратите.

Add a review

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *