Љубов на дождот

199 ден

Категорија Автор:

Опис

Возбудлив роман со незаборавни ликови кои трагаат по среќа и вистинска љубов, се справуваат со горчината што произлегува од предавството на љубовта и прифаќаат нови почетоци.Со дејствие што се одвива во Каиро, после шестдневната арапско израелска војна во 1967 година, Љубов на дождот ни претставува низа ликови, што секој на свој начин ги доживува ефектите од овој катастрофален настан. Со искрен и чувствителен третман на сè, од патриотизам, традиционални вредностиж и навики во љубовта, до проституција, хомосексуалност и лезбејство, Љубов на дожот ни ја претставува борбата помеѓу „старото“ и „новото“ во областа на моралните вредности. Низ различните дилеми со кои се соочуваат неговите протагонисти, нобеловецот Махфуз ја обелоденува хипокризијата на оние кои го осудуваат секој прекршок на сексуалниот морал…

 

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Љубов на дождот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *