Цигара број седум

300.00 ден

Опис

2011 година. Романтичната љубов на Надиа се случува во време на бурни историски настани. Уште како дете, таа била оставена со нејзините баба и дедо во Египет, а нејзината мајка барала работа во Заливот. На улиците на Каиро, на плоштадот Тахрир, тукушто има ерупција од незадоволство и неочекува-на револуција. Надиа, се потсетува на еден дел од детството од пред некоја деценија и на неизвесната сегашност. Нејзиниот татко активист, учесник во поранешни бурни демонстрации против режимот е единствениот човек што ѝ дава поддршка. Тој ја охрабрува Надиа да учествува во протестите…
Искрената проза на Дониа Камал, нѐ воведува во светот на Надиа: од приватното до јавното; од мажите што некогаш ги сакала и ги загубила, до нејзиното учество во значајните на-стани на египетската револуција. Неверојатна во својата едно-ставност, Цигара број седум е длабок интимен роман за семеј-ството и љубовните односи во бурни времиња.

Дополнителни информации

Година на издавање

2020

Димензии

140×205

ИСБН

978-608-253-102-1

Корица

мека

Број на страници

138

Коментари

Нема коментари

Бидете првиот што ќе коментира“Цигара број седум”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *