Улицата меѓу двете палати

(1 коментар од читатели)

500.00 ден

Опис

Улицата меѓу двете палати е првиот том од епската фамилијарна сага, трилогијата Каиро. Ова е едно од најзначајните дела на нобеловецот Нагиб Махфуз.
Романите од трилогијата Каиро, ги следат трите генерации на фамилијата на насилниот патријарх Ал-Саид Ахмад Абд ал-Џавад. Тој го држи своето семејство многу строго, додека живее таен живот препуштен на задоволства. Улицата меѓу двете палати нѐ запознава со Амина, неговата нежна и угнетена жена, со неговите затворени ќерки, Ајша и Кадија, и со неговите тројца синови – трагичарот и идеалист Фахми, расипаниот хедонист Јасин и ерудитот интелектуалец Камал. Неволјите во фамилијата ги отсликуваат и бурните настани во нивната држава, во периодот што ги опфаќа двете светски војни, како и на промените што постојано се случуваат…

Дополнителни информации

Година на издавање

2020

Димензии

140×205

ИСБН

978-608-253-109-0

Корица

мека

Број на страници

562

1 коментар за Улицата меѓу двете палати

  1. Ljupco Smokovaki (verified owner)

    Супер книга а и нарачувањето беше едноставно.

Add a review

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *