Свети ереси

500 ден

Опис

Рајан Кјузак растеше побрзо од другите. Така е тоа
кога си најстар од шесте деца, кога мајката е умрена, а
татко ти е алкохоличар.
Никој не вели дека Рајан е глуп. Ниту зад неговиот
грб.
Проблемот е во луѓето што го опкружуваат. Водачот
на бандата го користи неговиот татко како „чистач“.
Сосетката тврди дека само сака да помогне, но можеби
сака нешто повеќе од тоа. Проститутката бара човек за
кој никогаш не претпоставувала дека ќе ѝ недостасува
сѐ додека една ноќ тој не исчезна без трага…
На страната на Рајан е само неговата девојка Карин.
Ако и неа ја испушти, останува сосема сам.
Всушност не знаеш колку си јак, додека силата не ти
затреба.
Тинејџери, убиство,
психолошки роман, распаднати
семејства, секс, дрога, алкохол,
Лондон, Ирска…
Романот ја доби престижната награда „Бејлис“ за
најдобра женска фикција во 2016 година.
Истата година „Свети ереси“ е добитник и на
наградата „Дезмонд Елиот“ за дебитантски роман.
„Моќен роман.“
‒ Вашингтон пост

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Свети ереси”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *