Распарчени

430 ден

Опис

Книга што ќе ве насмее и расплаче во исто време.

За Миа и за нејзините школски другари започнува летниот распуст. Долго време ќе бидат слободни. Но, наскоро ќе треба да почнат во средно училиште и секој по својот пат: ќе бидат разделени во различни насоки. Сепак тие го имаа ова лето за да бидат заедно, овде и сега. За време на распустот, Миа и Аре се зближуваат на некој нов, чуден начин и тешко е да се каже дали е тоа другарство или љубов. Штом пристигна есента, Миа се пресели во интернат. Таа блеска во нејзината нова средина на музички план и се впушта во нов средношколски живот исполнет со концерти, забави, животот во интернатот и нови пријатели.
Потоа Аре се разболува. И тој е многу болен.
Распарчени е живописен роман за пријателството, за тоа како е можно истовремено да се биде среќен и тажен кога нешто навистина чудесно и нешто навистина ужасно ќе се случат истовремено.
Авторката Хилде Миклебуст напиша интимна приказна исполнета со силни емоции. Вклучена е во каталогот на значајната интернационална награда „Бели гаврани“ за 2023 година.
Беше номинирана за наградата „Браге“ во 2022 година.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Распарчени”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *