Проклетството на Палмизанови

(1 коментар од читатели)

400.00 ден

Опис

Тој имаше право: црешите повторно ќе расцутат и ќе даваат сочни плодови. повторно ќе се врати времето на црешите, без оглед на драмата, што таму некаде ја проживуваат синовите на проклетата апулија.
Пред крајот на Првата светската војна, меѓу маслинките и лозјата во едно зафрлено селце на југот на Италија, две жени одлучиле да ја сменат судбината на тукушто родениот Витантонио Палмизано, надевајќи се дека така ќе го заштитат од семејното проклетство и смртта за време на војна. Како дваесет и прв во редицата машки во фамилијата Палмизано, Витантонио го замениле по раѓањето и го воспитувале како брат близнак на Џована Конвертини, родена истиот ден во една од најбогатите фамилии во Апулија. Витантонио и Џована заедно растеа, врзани со тајната, а војната изгледа како некој далечен, одамна заборавен кошмар.
Ама облаците на новата, уште покрвава Втора светска војна се појавуваат на хоризонтот и се закануваат да уништат сè што една храбра и пожртвувана мајка се обидела да зачува. Палмизанови е италијанска трагедија, што се одвива меѓу владеењето на Мусолини и надежите за ослободувањето, запишана од мајсторското перо на реномираниот каталонски писател Надал…
Незаборавна сага за две семејства и за едно момче кое се бори против судбината… Приказна за пријателството, војната, соперништвото, за невозможната љубов на двајца кои веруваат дека се брат и сестра.

Дополнителни информации

Година на издавање

2020

Димензии

140×205

ИСБН

978-608-253-119-9

Корица

мека

Број на страници

316

1 коментар за Проклетството на Палмизанови

  1. Ивана В. (verified owner)

    Интересна приказна, го задржува вниманието на читателот.
    Секоја чест за услугата при купување од Бата прес. Професионалци. Книгата ми стигна за брзо време, со факура и најмногу што ме изненади (позитивно) е што лично ми се јави вработен да ме извести дека книгата е пратена и кога да ја очекувам. Ја препорачувам Бата прес!

Add a review

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *