Пред да падне ноќ

300 ден

Опис

Моќна и чувствителна приказна за храброто момче што има оштетен вид и слух, раскажана од неговата сакана сестра во форма на стихови и проза, вклучувајќи ја и азбуката со знаковен јазик.

Карло е тинејџер што има оштетен слух и може да гледа само со едното око. Но, окото што гледа почнува да ja губи својaта сила и Карло мора да оди на операција за да го спаси видот. Неговата борбена и весела сестра, Ема, е најголемата поддршка за Карло. Таа постојано го бодри Карло да го победи стравот, додека неговото верно куче Лулу е постојано покрај него. Но, дури и со поддршката и влијанието на неговото семејство, на Карло му е тешко да се соочи со таква неизвесност? И што ќе се случи доколку тој нема да може веќе да комуницира со нив?

„Пред да падне ноќ“ е книга за довербата, имагинацијата, емпатијата и јазикот. И покрај страшните предизвици со кои Карло и Ема треба да се соочат, ова е нивната приказна за храброста и чудата.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Пред да падне ноќ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *