Полските момци

500 ден

Опис

„Полските момци“ е приказна за младите боеми-интелектуалци што се сместени во стари и трошни згради и што ги следат нивните идеали. Дејствието на романот е во Полска во периодот на социјализмот, но времето и просторот се неважни и можат да се гледаат како алегорија. „Полските момци“ е книга за самодовербата на младината и за желбата за убавината и вистината, за тоа како високите очекувања ја исполнуваат реалноста и како некои луѓе се наведнуваат и се откажуваат, а некои не.

Дополнителни информации

Година на издавање

2022

Димензии

205х140

ИСБН

978-608-253-200-4

Корица

мека

Број на страници

322

Коментари

Нема коментари

Бидете првиот што ќе коментира“Полските момци”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *