Пирати од леденото море

(1 коментар од читатели)

450.00 ден

Опис


„Твојата сестра ја нема. Така се случува со оние што ги грабнува белоглавиот. Тие… повеќе не постојат.“

Тој ден кога пиратите ја грабнале сестричката на Сири, нивниот капетан – Белоглавиот, добил противник на кого не сметал. Сири се осмелила да го направи тоа на што порано никој друг не смеел ни да помисли – да тргне храбро во потрага по озлогласениот пират и неговиот таинствен рудник на дијаманти. Иако се плашела, напред ја водела помислата дека нејзината помлада сестра Мики, која била сама во светот на пиратите, била многу повеќе исплашена од неа.
Во „Пирати од Леденото Море“ се појавува студен островски свет населен со сирени, бели волци, сурови луѓе, ловци и опасни пирати.
Капетанот Белоглав едри наоколу со својот бел брод, Снежен гавран, и ги пљачкосува жителите на малите острови во Леденото Море. Но за него не се важни златото, среброто и другите скапоцености. Единствениот плен што тој го сака, се мали деца што стануваат робови во неговиот страшен и темен рудник за дијаманти. Нешто најлошо што може да му се случи на едно дете…

 


Рецензии:

„Пиратите од Леденото Море“ од Фрида Нилсон-фантастична бајка со многу пресврти


 

Дополнителни информации

Година на издавање

2020

Димензии

140×205

ИСБН

9786082531120

Корица

мека

Број на страници

400

1 коментар за Пирати од леденото море

  1. Katerina (verified owner)

    Za vistinski ljubiteli na avanturi 🙂

Add a review

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *