Петте града

300.00 ден

Опис

Книгата содржи пет есеи, патописи посветени на турските градови – Анкара, Ерзурум, Конија, Бурса и Истанбул. Авторот со погледот и умот е насочен кон нивната архитектура, музиката, книжевното творештво, кон нивните природни убавини и културно наследство. Танпинар на својствен начин создава документарна историска сага за нивното минато и за она што се случувало низ вековите.

Коментари

Нема коментари

Бидете првиот што ќе коментира“Петте града”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *