Патувањата низ времето на продавачот на зимница и слатки

400 ден

Категорија Автор:

Опис

Ибн Шалаби, како и многу други Египќани, бара работа. Сепак, за разлика од повеќето сограѓани, тој е склон на времеплов, ненадејни преместувања на локации низ времето. Подготвен со својот сигурен куфер и со неговиот рачен исламски календар, тој неконтролирано се движи и скока низ богатото и разновидно минато на Египет, со повремени враќања во кои ги посетува деведесеттите.
Преку неговите чудесни авантури, тој се сретнува и се дружи со султани, поети и различни славни личности – од Нагиб Махфуз, до пронаоѓачот на градот Каиро. Низ својата динамична и хумористична нарација, Каири Шалаби ѝ носи живост на оваа духовита одисеја. Добрите познавачи на древната и современата египетска историја ќе насетат дека преку приказот на минатото нараторот ги исмева и критикува поновите владеења и диктатури во арапските земји.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Патувањата низ времето на продавачот на зимница и слатки”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *