Одеднаш те снема

300.00 ден

Опис

Јекта Копан е писател кој со своите дела со успех ги отсликува психолошките состојби на урбаниот човек во современиот свет. Состојби кои ги доживува и соодветно преживува.
„Како снежна фигура или мумија од далеку бев нем сведок на мојата судбина. Да беше до мене татко ми ќе ми влепеше еден шамар и ќе ме соочеше со животот.“

Да се соочиш со духот на татко ти во куќата на сеништата од твоето детство меѓу страшните сенки и греди на истата…. Читајки го Танпинар седнат на калдрмата да ја видиш безвременската љубов пред куќата на Џорџ Орвел во Портобело…. Да се сретнеш со човек кој цел свој живот го поминал цртајќи го Хопер. Непосредно пред смртта, во рибен ресторан да бидеш сведок на дете кое е повеќе од возрасно. Чувствувајќи грижа на совест во продавница за домашни миленичиња за состојбата на невините животинчиња. Во шок да бидеш сведок на самоубиство и тешка сообраќајна несреќа.
Сатирично, со мајсторски пристап, Јекта Копан се доближува кон своите читатели на свој единствен луциден начин и притоа ги соочува со градови, фотографии, книги, музика, лица…. Тој е писател кој на свој единствен начин го соочува читателот со состојби кои многу добро ги знае и познава и уште еднаш го потсетува на истите.

Дополнителни информации

Година на издавање

2020

Димензии

140×205

ИСБН

978-608-253-129-8

Корица

мека

Број на страници

150

Коментари

Нема коментари

Бидете првиот што ќе коментира“Одеднаш те снема”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *