Распродадена

Македонско-украински пословици и поговорки / Украинско-македонски пословици и поговорки

300.00 ден

Распродадена

Опис

Македонско-украински пословици и поговорки
Украинско-македонски пословици и поговорки
Українсько-македонські прислів’я та приказки
Македонсько-українські прислів’я та приказки

Се наоѓаме пред предизвикот: прв речник на македонско-украински и украинско-македонски пословици и поговорки. Македонците и Украинците се словенски браќа со културолошки, верски и историски сличности. Мудроста се учи од постарите, исто како од книгите. Народната мудрост е основата на современите сфаќања за соживот и толеранција. Народното творештво е основата на современата литература и уметност. Топло ја препорачуваме книгава на сите почитувачи на македонската, на украинската, на словенската, на народната мудрост. Нека биде поттик за нови предизвици.

Дополнителни информации

ИСБН

978-608-253-139-7

Година на издавање

2020

Корица

мека

Број на страници

166

Коментари

Нема коментари

Бидете првиот што ќе коментира“Македонско-украински пословици и поговорки / Украинско-македонски пословици и поговорки”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *