Исповед

(19 коментари од читатели)

600.00 ден

заработи 60 поени по нарачката на овој продукт

Искористи 600 поени за да го нарачаш овој продукт!

Опис

Несудениот свештеник Феликс Ардевол ги користи своите врски во Ватикан за да стигне до вреден нацистички плен, виолината Сториони од 1764 година. Многу години подоцна неговиот син Адрија се сеќава на темниот стан преполн со антиквитети во кој како дете, со фигуричките на шерифот Карсон и индијанскиот поглавица Црн Орел, се криеше зад фотелјата обидувајќи се да ги сфати тајните на таткото. И по педесет години, го мачи вина затоа што ја знаеше комбинацијата за отворање на сефот и виолината му ја позајми на својот пријател Бернат и така предизвика фатална забуна. Меѓутоа скапоцениот инструмент не беше несреќа само за таткото и синот Ардевол – овој инструмент имаше многу возбудлива историја, а луѓето на кои им минал низ рацете, од барокниот композитор Жан Мари Леклер до виолинистката, Еврејката, Берта, на различни начини станале заложници на судбината на виолината.
Романот Исповед е фасцинантно дело на славниот современ каталонски писател Жауме Кабре. Преведено е на повеќе од 20 јазици и има добиено повеќе каталонски и меѓународни награди. Испреплетувајќи разновидни интригантни стории во роман што посакувате да го прочитате во еден здив, Кабре се докажал како брилијантен раскажувач и го зацврсти своето место во врвот на современата европска книжевност.
„Роман над романите“
Мартин Шулц
„Кабре извонредно прикажува различни епохи и ликови, мајсторски преминувајќи од една во друга, дури и среде реченицата.“
Гардијан
„Исповед е раскошен, величествен, амбициозен, залудувачки, брилијантен предизвик во кој мора да бидете стрпливи. Сфаќам дека критичарите не смеат да покажуваат премногу восхит, ама оваа книга е блиску до совршенството“.”
www.texasbooklover.com

Дополнителни информации

Година на издавање

2021

Димензии

140×205

ИСБН

978-608-253-156-4

Корица

мека

Број на страници

766

19 коментари Исповед

 1. Анета (потврден сопственик)

  Одлична комуникација, беспрекорна услуга

 2. Цветанка Герасимовска (потврден сопственик)

  Маестрално дело, една од најкомплексните книги кои некогаш сум ги прочитала.
  Книга која се чита полека и со внимание, и која секој љубител на книги треба да ја има во својата библиотека.
  Посебна благодарност на вас, за можноста ова прекрасно дело да биде преведено на македонски јазик, и да ги разубавува полиците за книги на многу читатели.

 3. Vesna Gavriloska (потврден сопственик)

 4. Sonja Davitkovska (потврден сопственик)

  Прекрасни, услуга на ниво, книгата упте непрочитана ама не се сомневам дека ќе биде одлична

 5. Емилија Туфа (потврден сопственик)

  Брза достава, одлична книга

 6. Violeta Maksimovska (потврден сопственик)

  Одлична услуга и професионалност!

 7. Елеонора Јовановиќ (потврден сопственик)

  Одлична услуга

 8. KATERINA POPOVA (потврден сопственик)

  Бата прес,ви благодарам што
  овозможивте на читаталите во Македонија да уживаат со книгата Исповед.Ја барав долго време.Доставата беше уредна и на време.

 9. Анкица (потврден сопственик)

 10. Александра Симова Клинчарова (потврден сопственик)

  Сосема задоволна од целосната комуникација и од испораката.

 11. Anonymous (потврден сопственик)

 12. Ilinka Gochevski (потврден сопственик)

 13. Катерина Решкова (потврден сопственик)

 14. Моника (потврден сопственик)

  Исповед е книга што секој читател треба да ја има во својата библиотека.

 15. Svetlana Trajkova (потврден сопственик)

 16. Наташа (потврден сопственик)

  Брза достава, прекрасна услуга, само продолжете така 🙂

 17. Славица Јанкулоска (потврден сопственик)

 18. Limonka Lazarova Stoilova (потврден сопственик)

 19. Vjollca Abazi (потврден сопственик)

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *