Заспаниот град

430 ден

Опис

Еден ден, двете братчиња, петнаесетгодишниот Кристофер и малиот Самуел и сестричките-близначки, Ема и Кристина, се будат во свет во кој што сите родители се длабоко заспани. Целиот свет страда од мистериозен феномен, со кој ниту децата ниту возрасните не можат да се справат. Нема електричната енергија, нема вода, а уличните банди прават пустош во градот, обидувајќи се да ја искористат ситуацијата. Што е уште полошо, малиот Самуел е киднапиран од непознат маж! Браќата и сестрите, навикнати на сите удобности и
родителска љубов, мора да се помират со тоа и да се обидат да преживеат. Со надеж дека нивните родители ќе се разбудат наскоро, тие брзо созреваат во светот што полека се распаѓа и станува див…
Во Заспаниот град (Spící město, 2019) првиот дел од трилогијата, авторот Мартин Вопенка, прикажува опасен свет во кој децата мораат сами да се борат за својот опстанок. Ова е прв дел од трилогијата, но целосно е самостоен. Во исто време, овие дела нѐ учат колку е важно да се држиме заедно, да си помагаме и да не се откажуваме.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Заспаниот град”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *