Големиот банкет

600 ден

Опис

Во големата кујна на војводата Лудберт работи малиот Амунд. Негова задача е да ги рани свињите со остатоците од храната што се собираат од војводовата маса. А се собираат многу остатоци. Најмладата ќерка на војводата, Отилиа, се гнаси од расипништвото и прејадувањата во замокот. Таа сонува за авантури и слобода.
Еден ден војводата Лудберт решава да направи голема прослава – банкет што ќе трае три дена, со стотици јадења и со отмени и фини гости од разни страни. Вистински голем банкет! Но, неговиот љубоморен и завидлив брат близнак крои планови за да ја уништи прославата…
Наскоро Амунд и Отилиа ќе бидат вовлечени во опасна и страшна авантура со вообразените војводи, итри мопсови, застрашувачи ѕверови и гнасни чудовишта.
Една богато илустрирана приказна на Сара Бергмарк Елфгрен и Емил Максен.

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Големиот банкет”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *