Распродадена

Божји град

(1 коментар од читатели)

500.00 ден

Распродадена

Опис

Врвен роман, по кој е снимен истоимениот култен филм, што доби номинација за Оскар. Силна приказна, што ја отсликува суровата реалност на животот на улиците во Бразил. Божјиот град е еден од најсиромашните квартови во Рио. Но, сепак тоа е место каде што самбата се игра до зори, каде што блескаат едни од најубавите жени на земјата, и место каде што едно младо момче сака да избега од опкружувањето и да стане фотограф. Божји град е опширна трагична приказна, волшебно прикажана епопеја за животот на гангстерите и бандите во познатите фавели во Рио, базирана на долгогодишно истражување и информациите од прва рака на Пауло Линс, којшто самиот израснал во местото. Трагична сторија што им дава глас на обесправените во мултиетничкиот Бразил и која што оправдано го
заслужи интернационалниот интерес и светските признанија.

Дополнителни информации

Година на издавање

2020

Димензии

140×205

ИСБН

978-608-253-1373

Корица

мека

Број на страници

398

1 коментар за Божји град

  1. Магдалена Јаневска (verified owner)

Add a review

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *