Ангелите од Москополе (Сродни истории)

250.00 ден

Опис

Во третиот том од трилогијата „Ангелите од Москополе“, авторката Катја Максим бележи безброј настани поврзани со, во светски размери моќниот банкар Симон Сина и Косма Хрисоклу прославен мајстор за обработка на дијаманти, злато и скапоцености кои ги краселе Валиде-султан во Цариград, дуждовите и другите благороднички во Венеција, Виена, Будим и Пешта…  Забележани се и вистинитите љубовни стории на Коста и Лија Чегани, Лучија Петринели, како и на романските интелектуалци во европските метрополи. Еден добар дел од дејствието и дневничките записи се случуваат во Битола, каде што во егзил живееле голем број од роднините на Лија и москополците.

За жал, во желбата уште еднаш да го оживеат и прослават Москополе, влашката трудољубивост, вештина за трговија и култура – доживуваат нови лични и колективни трагедии…

За некои од ликовите во овој роман објавени се биографии и во светските печатени и интернет енциклопедии, а романската авторка својата сторија ја документира и со голем број писма, дневнички записи  и кажувања на потомците на главните ликови.

Дополнителни информации

Година на издавање

2020

Димензии

140×205

ИСБН

9786082531328

Корица

мека

Број на страници

210

Коментари

Нема коментари

Бидете првиот што ќе коментира“Ангелите од Москополе (Сродни истории)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Можеби ќе ви се допадне...