• Црвеното јаболко

Ова е приказна за другарството и единственото црвено јаболко        

останато во шумата...  

Шармантна приказна за четири животни што се солидарни меѓу себе и си помагаат во тешките снежни денови. Слаткото зајаче бара малку храна во шумата за време на ладната зима. Дали ќе може да го досегне јаболкото на високата гранка на дрвото со мала помош  од лисицата, глувчето и големата мечка?    Оваа книга им помага на децата да развијат:

• Солидарност

• Респект

• Доверба

• Чувства 

и да ги разберат:

• Разликите

• Светот на животните - See more at: http://knigadodoma.mk/mk-MK/Book/Details/26#sthash.fwbsVqJ2.dpuf

Напиши коментар

Note: HTML is not translated!
    Лошо           Одлично

Црвеното јаболко

  • Шифра на книгата: тврд
  • Поени за награда: 100
  • Достапност: На залиха
  • 200MKD

  • Цена во поени: 200

Поврзани производи

Малиот змеј и оризовата каша

Малиот змеј и оризовата каша

Што ќе се случи доколку едно утро се разбудите и ви здодеало да ги правите истите работи секој де..

200MKD

Петнаесет турски приказни

Петнаесет турски приказни

Сказните се многу важен културен извор поради фактот дека народите во нив го проткајуваат својот ..

170MKD

Бувот со црвени крилја

Бувот со црвени крилја

Еден малечок був многу сакаше да лета. Но наместо да бидат црвени и силни, неговите крилја беа бели ..

200MKD

Ежот и костенот

Ежот и костенот

Еден убав сончев ден додека малото еже спиеше под едно дрво во шумата, врз него случајно падна косте..

200MKD

Зимава нема да студи

Зимава нема да студи

Малото глувче сакало да се стопли!Едно студено зимско утро, малото  глувче се разбуди трес..

250MKD

Различно но исто

Различно но исто

Едно женско јаре беше различно од другите. Предните нозе му беа повредени и не можеше да трча со дру..

250MKD

Го видовте ли моето шарено глувче?

Го видовте ли моето шарено глувче?

Малечкото маченце Зејтин, со крзно како памук и со црни дамки, заспа во куќата на бабата и дедото, с..

250MKD

Автор: Феридун Орал