• Црвена како крв
Некогаш одамна живееше девојче што научи да се плаши. Бајките не почнуваат така, а Лумики не беше како другите. Среде арктичката зима, седумнаесетгодишната Лумики Андерсон во темната комора на своето школо пронаоѓа куп банкноти со флеки од гримизна боја. Илјадници евра оставени да се сушат – покриени со нечија крв. Лумики живее сама, не оди на забави и не ги следи озборувањата на училиште, уверена е дека го оставила минатото зад себе. Ама пронаоѓањето на крвавите пари менува сè. Лумики е вовлечена во вител од опасни настани. Кога ќе се посомнева во корумпираниот полицаец и брутален предводник на наркоманското подземје, ќе се најде во смртна опасност. Ноќните кошмари стануваат уште помрачни. Можеш да побегнеш ама не можеш да се сокриеш. „Интересот што го предизвика оваа книга е заслужен. Лумики е фантастична, приказната е возбудлива и првиот дел докажува оправдан успех. Сигурно ќе сакате да ги прочитате и продолженијата!“ СПИСАНИЕ VG Трилогијата Снежана (Црвена како крв, Бела како снег и Црна како абонос) стана книжевен феномен веднаш по објавувањето. Досега авторските права се продадени во повеќе од 50 земји во светот, а хероината на Сала, Лумики Андерсон, постана литерарна хероина која читателите и критиката ја нарекуваат нова Лизбет Саландер. Сала Симука (1981 г.) е финска преведувачка и авторка на романи за млади. Студирала нордиска филологија и книжевност, креативно пишување и родови студии на Универзитетот во Турк. Живее во Тампере и добитничка е на престижната награда Topelius Prize за најдобар фински роман за млади во 2013 година. За онлајн нарачки: http://knigadodoma.mk/mk-MK/Book/Details/19#sthash.90Lb3wlV.dpuf

 • 9786082530024
 • 20.5x13
 • Бата прес
 • 258
 • 2016


 • Напиши коментар

  Note: HTML is not translated!
      Лошо           Одлично

  Црвена како крв

  • Шифра на книгата: мек
  • Поени за награда: 350
  • Достапност: На залиха
  • 350MKD

  • Цена во поени: 150

  Поврзани производи

  Бела како снег

  Бела како снег

  Седумнаесетгодишната Лумики Андерсон се најде на улиците во Прага, во потрага по долго посакуваниот ..

  350MKD

  Малечката Кираз

  Малечката Кираз

  Кираз, е една млада девојка, која не го сакаше начинот на живот што го водеше нејзиното семејство и ..

  350MKD

  Црна како абонос

  Црна како абонос

  Во приказните, исто како и во вистинскиот живот, сѐ што е скриено сака да биде најдено. Клучот чекаш..

  350MKD

  Младата Кираз

  Младата Кираз

  Во животот на Кираз, која зад себе ги остава разочарувањатаод минатото и со надеж гледа кон иднината..

  350MKD

  Саботна бура

  Саботна бура

  Тинејџерката Каси порасна во Лајден, град помеѓу Хаг и Амстердам.Но, нејзината мајка одеднаш одлучув..

  350MKD

  Автор: Сала Симука