• Крадецот на луридиум

Дванаесетгодишниот Вилијам Вентон, не е како неговите врсници. Toj има чудесна моќ за откривање на шифри. Се обидува да разбере зошто неговото семејство пред неколку години било принудено да го промени идентитетот и во драматични околности да побегне од својот дом во Лондон и да се пресели во Норвешка, каде што живеат таен живот исполнет со страв.  Но неговиот генијален талент за разбивање на шифри е откриен и Вилијам Вентон се соочува со невидени опасности и суштества што со години чекале на него... Тој сепак е упорен во намерата да го пронајде својот мистериозно исчезнат дедо кој претходно основал и работел во уште помистериозен институт за постхумни истражувања. 

Крадецот на луридиум е прва книга од серијата за возбудливите авантури на младиот Вилијам Вентон. Веднаш по објавувањето книгата стана книжевен феномен и досега е објавена во 37 земји, а наскоро се очекува и холивудски филм.   

Боби Пирс (1974), норвешки сценарист и режисер, остави трага во историјата на норвешкиот филм кога во 2006 година ја освои Златната палма за сценарио и режија, а во 2015 година го објави романот за деца „Крадецот на луридиум“. Книгата во 2015 година ја освои угледната норвешка награда за детска книжевност Арк, а во 2016 година е прогласена за Книга на годината во Норвешка.     „Овој норвешки серијал може да стане новиот Хари Потер“ ВГ -


 • ISBN
  978-608-253-041-3
 • Димензија
  21х13
 • Издавачка куќа
  Бата прес
 • Број на страни
  224
 • Година на издавање
  2017

 • Напиши коментар

  Note: HTML is not translated!
      Лошо           Одлично

  Крадецот на луридиум

  • Шифра на книгата: мек
  • Поени за награда: 200
  • Достапност: На залиха
  • 350MKD

  • Цена во поени: 150

  Поврзани производи

  Вселенски ангели

  Вселенски ангели

  Паул е чувствителен младич со уметничка душа. Откако неговата девојка ќе го откачи, тој ќе полуди. Б..

  350MKD

  Тајниот портал

  Тајниот портал

  ВИЛИЈАМ ВЕНТОН, МОМЧЕТО СО ГЕНИЈАЛЕН ТАЛЕНТ ЗА ОДГАТНУВАЊЕ ШИФРИ, СЕ СООЧУВА СО НОВА ЗАКАНА Откако п..

  350MKD

  Агентот на орбулаторот

  Агентот на орбулаторот

  АВАНТУРАТА ПРОДОЛЖУВА! Кога Биг Бен, во Лондон, одеднаш престана да чука, Вилијам знаеше дека се по..

  350MKD